skionline.plsprzęt serwis sprzętu narciarskiego Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Dobór nart dla mężczyzn

2010.01.01
POCZĄTKUJĄCY

fot. Fischer
fot. Fischer
Narty - wzrost minus 5-10 cm, najlepiej również typu all round carver. Radiusy 20-14 metrów.

Buty - proszę dobierać rozmiar butów tak, aby były dopasowane z pierwszą grubą skarpetką chroniącą goleń. Twardość pomiędzy 50-80.

Wiązania - zależnie od wagi narciarza, ale podstawowa skala to 3-10.

ZAAWANSOWANI

Jest to grupa narciarzy, którzy zjadą z każdej trasy w każdych warunkach.

Narty - podobnie jak u Pań mamy tutaj duży wybór, dlatego tej grupie można zaproponować praktycznie wszystko. Polecam modne ostatnio slalom carvery - to naprawdę świetne i... uniwersalne narty. Nie wolno tylko przesadzać z ich długością - ja stosuję wzrost -10 cm. Miłośnikom szybkości polecam race carve. Tutaj także nie należy przesadzać z długością - długie narty (np. +20cm) mogą używać zawodnicy ważący 100 kg, ale nie "normalni". ludzie. Ja używam race carverów o długości równej wzrostowi. Bardzo uniwersalne są narty, przeznaczone według katalogów, do jazdy poza trasami (np. Atomic Wide Body, Salomon X-Scream Series). Tutaj długość max. +5 cm, lecz raczej równe wzrostowi. Oczywiście każdy, kto wybierze model z grupy allround, także nie będzie zawiedziony.

Buty - Trzeba wybrać buty wygodne i dobrze dopasowane. Jeśli przymiar pokaże wynik np. 27,0, to taki rozmiar należy kupić. But po jakimś czasie zawsze "rozbije" się w środku i to da nam wystarczający komfort, przy jednoczesnej precyzji sterowania nartami. Twardość dla panów z tej grupy to od ok. 70 do 100.

fot. Atomic
fot. Atomic
Wiązania - tutaj musimy zastosować wiązania o większym zakresie sił wypięcia - czasami nawet do 12 lub 14. Część modeli nart ma już przykręcone płyty, co z góry narzuca nam typ wiązań. Do pozostałych możemy przykręcić każde inne firmowe wiązania, ale proponuję już gotowe wiązania na płytach. Mogą to być wiązania aktywne lub pasywne. W tej grupie również jest bardzo duży wybór dobrych produktów. W katalogach narciarskich najczęściej przy nartach zaproponowane są konkretne wiązania. Można się na tym oprzeć, chociaż odstępstwa są równie możliwe. W ten sposób w zasadzie płynnie przeszedłem do grupy o zacięciu sportowym, gdyż sprzęt wyżej proponowany nadaje się także dla niej. Można by jedynie zwiększyć twardość butów do ok. 120-130. Panowie z tej grupy przy doborze nart mogą trochę wyżej przykręcić się na płytach (np. kupując do nart Salomon X-Scream wiązania Tyrolia Power Select, można dodatkowo wyposażyć się w płytę Tyrolii o wysokości np. 10 lub 13 mm). Nie polecałbym takiego manewru narciarzom z mniej zaawansowaną muskulaturą. Narty z wysokimi wiązaniami i do tego jeszcze z płytą, są sztywniejsze i dużo bardziej agresywne. To powoduje konieczność użycia większej siły oraz precyzji. Dlatego trzeba uważać przy zakupie, żeby nie przedobrzyć. Płytę można po prostu dołożyć później. Zdaję sobie sprawę, że wybór sprzętu przy obecnej ofercie na rynku nie jest łatwy. Każdego narciarza należałoby potraktować indywidualnie. Dlatego zapraszam do uczestnictwa w testach, jeśli tylko macie państwo taką okazję, a przede wszystkim do odwiedzin w fachowych sklepach narciarskich. Życzę udanego sezonu.

Marek Żurawiecki

skionline.pl

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Itaka 24/25 - Limone Piemonte
Technologie




Narciarstwo alpejskie
Narciarstwo klasyczne
Gogle narciarskie
Odzież
Dobierz sprzęt