skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Czy kreatyna to suplement diety tylko dla miłośników sportów siłowych?

2024.11.27
Czy kreatyna to suplement diety tylko dla miłośników sportów siłowych?
Kliknij, aby powiększyć.
Czy kreatyna to suplement diety tylko dla miłośników sportów siłowych?
Kreatyna stanowi popularny suplement diety, który jest kojarzony przede wszystkim ze stałymi bywalcami siłowni. To związek przywodzący na myśl rozbudowane mięśnie, siłę i doskonałą wydolność fizyczną, który może okazać się cennym wsparciem nie tylko wśród osób aktywnych fizycznie.
Kreatyna stanowi popularny suplement diety, który jest kojarzony przede wszystkim ze stałymi bywalcami siłowni. To związek przywodzący na myśl rozbudowane mięśnie, siłę i doskonałą wydolność fizyczną, który może okazać się cennym wsparciem nie tylko wśród osób aktywnych fizycznie.

Kreatyna - co to?
Kreatyna to organiczny związek chemiczny, naturalnie wytwarzany w organizmie człowieka z wykorzystaniem trzech aminokwasów, do których można zaliczyć metioninę, glicynę oraz argininę. To substancja występująca w niemal 95% w mięśniach szkieletowych, która w ustroju jest przekształcana w fosfokreatynę, wspierającą produkcję adenozynotrifosforanu (ATP), czyli uniwersalnego nośnika energii, który umożliwia m.in. optymalną pracę mięśni.

W czym jest kreatyna?
Kreatyna to związek aminokwasowy, który jest naturalnie produkowany w ludzkim ustroju. Składnik można jednak znaleźć również w pożywieniu - za źródła kreatyny uznaje się pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby oraz mleko i przetwory mleczne.
Ponieważ zarówno endogenna synteza substancji, jak i ilości kreatyny dostarczane do organizmu wraz z codziennym pożywieniem mogą nie być wystarczające do zaspokojenia zwiększonych potrzeb osób aktywnych fizycznie, sportowcy często sięgają po suplementy diety zawierające kreatynę

Efekt kreatyny - kreatyna działanie
Wśród osób regularnie uprawiających intensywne ćwiczenia fizyczne pytanie, czy warto brać kreatynę, pojawia się rzadko, ponieważ doświadczeni sportowcy doskonale zdają sobie sprawę z możliwych korzyści wynikających z przyjmowania anabolicznego suplementu diety. Wciąż jednak wielu początkujących zawodników zastanawia się, jak działa kreatyna i czy preparaty kreatynowe warto stosować jedynie podczas praktykowania dyscyplin siłowych, czy również trenując inne rodzaje sportów.

Kreatyna wchodzi w skład popularnych suplementów na siłownię - związek można znaleźć w przedtreningówkach, co wynika z faktu, iż kreatyna może poprawiać wydolność organizmu i korzystnie wpływać na rozwój mięśni oraz rozbudowę muskulatury, a także w suplementach potreningowych, ponieważ substancja może wspierać procesy regeneracyjne, przyspieszając naprawę mikrouszkodzeń powstałych podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Oprócz pozytywnego wpływu związku na funkcjonowanie organizmu sportowca kreatyna może wykazywać także nieco mniej znane, lecz równie istotne działanie. Dotychczas przeprowadzone analizy wskazują, iż substancja może oddziaływać na metabolizm glukozy, co może okazać się wsparciem wśród osób z cukrzycą typu II czy insulinoopornością, a także może wspierać pracę mózgu, wspomagając funkcje poznawcze wśród seniorów i osób zmagających się z zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.

Kreatyna suplementy
Rynek suplementów diety obfituje w preparaty kreatynowe, różniące się między sobą m.in.:
• rodzajem wykorzystanego związku - na sklepowych półkach można znaleźć m.in. monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, cytrynian kreatyny, a także chlorowodorek kreatyny, ester etylowy, czy glukonian kreatyny;
• formą występowania substancji - dostępna jest kreatyna w tabletkach, w kapsułkach, a także kreatyna w proszku czy w postaci niewielkich shotów;
• wariantem smakowym - wśród oferowanych produktów można wypatrzyć m.in. kreatynę o smaku wiśniowym, o aromacie zielonego jabłka, cytryny, mango czy pomarańczy;
• obecnością substancji dodatkowych - kreatyna często jest wykorzystywana w suplementach diety w połączeniu z cytruliną, beta-alaniną, aminokwasami rozgałęzionymi BCAA czy też z tauryną.

Wybór odpowiedniego suplementu diety stanowi kwestię indywidualnych potrzeb i preferencji zawodnika.

skionline.pl
Tagi: #ośrodki narciarskie #keratyna #suplement diety

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Itaka 24/25 - Limone Piemonte
Booking.com